yağ lekesi çıkarma

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

  • Öncelikle yağ dökülen yüzeyden yağ lekesinin emilmesini sağlamak için temiz bir kâğıt havlu, bez veya sünger kullanın. Bu işlemde malzemenin yüzeye renk vermemesi için nötr ve beyaz olması gerekir.
    (Alternatif yöntem arıyorsanız iri tanelere sahip mısır unu, talk pudrası ve bebek pudrası gibi lekeyi emme özelliğine sahip bir madde, oluşan yağ lekesinin üstünde bir-iki dakika kadar bekledikten sonra elektrik süpürgesiyle çekilebilir.)
  • Yağ lekesini çıkarmak için kullanılan aracı, yağın daha az yer aldığı kısımdan çoğaldığı kısma kadar bastırarak lekenin emilmesini sağlayın.
  • Yağ lekesi yoğunsa, kuruduysa mümkün olan en hızlı sürede küt bir bıçak aracılığıyla veya plastik kart aracılığıyla kazınmalıdır.
  • Gerekli durumlarda kağıt havluyu değiştirin, kağıt havluya yağ geçmediği durumlarda da sonraki işlemi deneyin.

İşlem: 

  • Bir bardak dolusu ılık suyla alkali ve ağartıcı içermeyen deterjanla karışım oluşturun.
  • Hazırlanan karışımı sünger, kağıt havlı veya temiz bir beze emdirin ve bu araçla halıda yağ lekesi oluşan bölüme ovalamadan baskı uygulayarak yağ lekesinin emilmesini sağlayın.
  • Ardından az miktarda ılık ve temiz suyla halıyı durulayın. Durulama işlemi bitince kuru kağıt havlu veya temiz bezle yüzeyde kalan nemi tamponlama yaparak (ovalamadan bastırarak) alın.

Eğer hala halıdan leke çıkmıyorsa Filiz Halı Yıkama Fabrikası ile iletişime geçin

evcil hayvanlar

Evcil Hayvan Olan Evlerde Halı Bakımı

Evcil hayvan olan evlerde halı bakımı önemli bir konudur. Köpek, kedi gibi evcil hayvanlara sahipseniz halının temiz ve hijyenik olmasını sağlamak kimi zaman zor olabilir.

Evcil hayvan ne kadar eğitilirse eğitilsin zaman zaman istenmeyen kazalar, pislemeler yaşanabilir. Bu durumda halı üzerinde leke ve koku oluşmaya başlar.

Halı üzerinde oluşan koku ve lekelerle etkili baş etmenin yolu derhal halı temizliğine başlamaktır. Halıdan kokuyu ve lekeyi ne kadar erken çıkarırsanız o kadar az etki kalır. Eğer fazla zaman geçerse kusurlar kalıcı olabilir.

Hayvan idrarı elyafa işlerse renk bozukluğu oluşacak, kötü koku giderilmesi zorlaşacaktır.

Hayvandan Kaynaklı Lekeler Nasıl Çıkar

Kulaktan duyma bilgilerle piyasadan satın aldığınız leke çıkarıcılarla hayvan pisliği temizlemeye kalkarsanız belki olumlu sonuçlar alabilirsiniz fakat halıya zarar verme riski de artar.

Risk sebebiyle pislenme ve lekeye yapılan acil müdahalenin ardından derinlemesine halı temizleme tekniği için Halı Yıkama Firması aranmalı ve profesyonel halı yıkama desteği alınmalıdır.

Hayvanları iyi eğitmek, sık temizlenen hayvan tuvaletleri ve değiştirilen gazeteler lekelenme ve pisleme sorunlarını engellemek için ilk başta alınabilecek halı ömrünü uzatan önlemlerdir.

Halıdaki Hayvan Kusmuğu ve Pisliği Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Kusmuk ve idrar gibi pislemeler yalnızca halı yüzeyinde kalmaz, elyafa ve halı astarına da işleyerek yıpranmalarına neden olur.

Kusmuk ve idrar kurursa sıvı buharlaşmaya başlar. Buharlaşmanın başlamasıyla oluşan etkileşim daha keskin kötü kokular oluşmasına neden olur. Evde yapılan yüzeysel temizlikler bu tür keskin kokuların çıkarılmasında etkili olmayacaktır. Bu yüzden keskin kokuları atmak, halı kullanım ömrünü uzatmak için profesyonel halı yıkama hizmetine ihtiyaç duyulur. Filiz Halı Yıkama Firması profesyonel halı yıkama hizmetleri konusunda ön plana çıkan firmalar arasında yer alıyor.

Halı Yıkama Neden Uzmanlık İster?

Halı yıkamak zahmetli ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Güvenilir bir halı yıkama firması bulmak son dönemlerde oldukça zor diyebiliriz.

Halı temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli birkaç kural bulunur.

Her halının kendine özgü bir yapısı vardır. Çünkü üretiminde farklı yöntemler ve çeşitli iplikler kullanılır. Leke, küf, nem gibi sorunlarda halının kendi türüne en uygun temizlik metodunu uygulamak gerekir.

Örnek 1: Halı üretiminde sentetik veya doğal lifler kullanılmış olabilir. Üretiminde doğal lifler kullanılan halıları temizlerken kimyasal temizlik maddeleri kullanmak, halının rengine ve liflerine kalıcı zarar verebilir.

Örnek 2: Olefin kullanılarak yapılan ucuz halılar, neme ve kimyasal temizlik maddelerine karşı daha çok dayanıklıdır. Fakat bu durum yün, ipek ve bambu benzeri halıların temizliğinde söz konusu değildir. Bu tür hassas halılar için hem uygun şampuan seçimi yapılmalı, hem de uygun ekipmanlar kullanılarak temizleme işlemi yapılmalıdır.

Halı temizliğinde kullanılan malzemelerde yapılan temizliğin kalitesini belirleyen önemli bir etkendir. Sizin de tercihiniz temizlik sürecinde halı türüne uygun kaliteli şampuan, ekipmanlar ve tecrübeli ekibi ile birlikte profesyonel halı yıkama teknikleri kullanan Filiz Halı Yıkama gibi halı yıkama firmalarından yana olmalıdır.

Hizmetlerimiz sayfasında bulunan halı yıkama sayfamızı inceleyerek halıların fabrikamızda nasıl temizlendiğine dair detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yukarıda anlatılanları dikkate alarak söyleyebiliriz ki uzman desteği almak, sorularınızı profesyonel halı yıkama firmasına yöneltmek halı temizliği konusunda size yardımcı olacaktır. Halı temizliği ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

ipek halı temizleme

İpek Halı Yıkama

İpek halılar diğer halılara oranla daha narin halılar gurubuna girmektedir diyebiliriz. Üretiminde kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak İpek halılar diğer halılara kıyasla daha farklı ve uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

İpek halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle yumuşak fırça kullanılarak arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

İpek halı yıkama fiyatlarını öğrenmek veya detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

iran halısı temizleme

İran Halısı Yıkama

İran halıları diğer halılara oranla daha narin halılar gurubuna girmektedir diyebiliriz. Üretiminde kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak İran halıları diğer halılara kıyasla daha farklı ve uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

İran halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle yumuşak fırça kullanılarak arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

İran halısı yıkama fiyatlarını öğrenmek veya detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

hasır halı temizleme

Hasır Halı Yıkama

Hasır halılar diğer halılara oranla daha narin halılar gurubuna girmektedir diyebiliriz. Üretiminde kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak Hasır halılar diğer halılara kıyasla daha farklı ve uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

Hasır halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle yumuşak fırça kullanılarak arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

Hasır halı yıkama fiyatlarını öğrenmek veya detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

deri halı temizleme

Deri Halı Yıkama

Deri halılar diğer halılara oranla daha narin halılar gurubuna girmektedir diyebiliriz. Üretiminde kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak Deri halılar diğer halılara kıyasla daha farklı ve uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

Deri halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle yumuşak fırça kullanılarak arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

Deri halı yıkama fiyatlarını öğrenmek veya detaylı bilgi almak istiyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

çin halısı temizleme

Çin Halısı Yıkama

Çin halıları diğer halılara oranla daha narin halılar gurubuna girmektedir diyebiliriz. Üretiminde kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak Çin halıları diğer halılara kıyasla daha farklı ve uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

Çin halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle yumuşak fırça kullanılarak arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

Çin halısı yıkama fiyatlarını merak ediyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

step halı

Step Halı Yıkama

Step halılar kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak step halılar diğer halılara kıyasla daha farklı ve bazı modeller haricinde daha uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

Step halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

Step halı yıkama fiyatlarını merak ediyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

peçvork halı yıkama

Patchwork Halı Yıkama

Patchwork halılar diğer halılara oranla daha narin halılar gurubuna girmektedir diyebiliriz. Üretiminde kullanılan iplik türü ve dokuma tekniğine bakacak olursak patchwork halılar diğer halılara kıyasla daha farklı ve uzun ömürlüdür.

Nasıl Yıkıyoruz?

Patchwork halılarınız fabrikamızda ilk olarak toz alma makinesinde tozu alınarak sonrasında manuel halı yıkama makinemizle arkası ve önü yıkanmak suretiyle yıkanmaktadır. Sonrasında sıkma işlemine alınan halınız ardından kapalı mekanlardan oluşan kurutma odalarımıza götürülerek hijyenik bir şekilde kurumaya bırakılmaktadır.

Patchwork halı yıkama fiyatlarını merak ediyorsanız iletişim ve whatsapp numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.