boya lekesi çıkarma

Halıdaki Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Küçük ve hala nemli olan boya lekelerine, temiz & kuru bir bez veya sünger yardımıyla ılık suyla birlikte sıvı deterjan uygulanmalıdır.

Dairesel hareketler uygulayarak deterjanlı suyu lekeye yedirebiliriz. Temizleyeceğim derken lekenin yayılmasına neden olmamak için lekenin dış kısmından iç kesimlere doğru ilerleyin.

Yukarıda söylenenleri yapınca bölgedeki sıvıyı kuru biz beze emdirin ve halı kurumadan üzerinde yürümeyin.

Kurumuş Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Kuruyan boyayı plastik kart ve küt ağızlı bıçakla dikkatlice kazıyın ve olabildiğince azaltmaya çalışın. Kazınan her parçayı dikkatle halı yüzeyinden alın ve halıya sürtmemesine özen gösterin.

Ilık suya deterjan ekleyin, halıdaki boya lekesine kenar kısımlardan ortaya doğru hareketlerle tampon yapın (ovalamadan) bastırın. Eğer ovalamaya kalkışırsanız lekenin yayılma riski artacaktır.

Yukarıdaki işlemin ardından lekeyi temiz, beyaz bir kağıt havluya veya beze mümkün olduğunca emdirin. Bu işlem boya lekesi çıkana, boya maksimum düzeye kadar emilene dek tekrarlanmalıdır.

Mümkün olduğunca az ılık ve temiz bir suyla halıyı durulayın. Halı havlarında nem bırakmamak içinde temiz ve kuru bir bezle tampon yapın.

Kurumasıyla birlikte halıyı elektrik süpürgesine tutarak eski görünümüne gelmesini sağlayabilirsiniz.

Boya etkisi aşırıya kaçmışsa yani yukarıda anlatılanlara rağmen leke hala çıkmıyorsa Filiz Halı Yıkama Fabrikası ile iletişime geçin.